اثری نو در حوزه فهم خاورمیانه پس از فروپاشی عثمانی

پایگاه مطالعات عثمانی: حسین کایالی، استادیار تاریخ دانشگاه کالیفرنیا که پیش از این با انتشار کتاب “عربها و ترکان جوان” توجه ها را به خود جلب کرده بود در ادامه پروژه علمی فهم خاورمیانه دوره عثمانی و پس از آن کتاب “انعطاف پذیری امپراتوری” را زیر چاپ برده است.

این کتاب ۲۷۲ صفحه ای تلاش میکند با پژوهش در  تحولات فکری فرهنگی بین پایان جنگ جهانی اول (۱۹۱۸) تا فروپاشی امپراتوری عثمانی (۱۹۲۳) نشان دهد که پیدایش نقشه نوین خاورمیانه آن چنان که مشهور است به راحتی اتفاق نیافتاده است.

کایالی با اشاره به این که بر خلاف رای عامی که معتقد است فاتحان جنگ جهانی اول و نهادهای منطقه ای و فشارهای قومیت گرایی اصلی ترین و تک صداترین عامل در شکل گیری مرزهای خاورمیانه امروزی بودند به طرز مهمی منویات بازیگران محلی برای یافتن راه حل های ژئوپلیتیک و هویت های جمعی همراه با همبستگی اسلامی نقشی کلیدی در این میان بازی کرده است.

او در این کتاب معتقد است که به جای قطعیت های دولت های ملی که در پی معاهده صلح دیرهنگام ۱۹۲۳ پدیدار شد، می بینیم که چگونه امپراتوری عثمانی در ذهنیت رهبران و گروه های مردمی با عواقب طولانی مدت همچنان محوری باقی ماند.

 

کتاب در هفته‌های پیش رو از سوی انتشارات دانشگاه کالیفرنیا منتشر خواهد شد.

 

در همین باره بخوانید:

به بهانه انتشار دو اثر جدید: نگاهی به حیات علمی احمد یاشار اوجاق

انتشار دو کتاب جدید در تاریخ اجتماعی عثمانی

گزیده اشعار محمد عاکف ارسوی در ایران منتشر شد

همچنین ببینید

۱۰ کتاب محبوب در جامعه عثمانی

پایگاه مطالعات عثمانی: در حالی که لیست “پرفروش ترین کتاب ها” که ما اغلب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *