galata kulesi

دانلود کتاب “امپراتوری عثمانی و دو رویه تمدن بورژوازی غرب”

پایگاه مطالعات عثمانی: استاد عبدالهادی حائری در سال ۱۳۳۶ وارد دانشگاه تهران شد و در رشته الهیات به تحصیل خود ادامه داد. پس از پایان رسانیدن دوره سه ساله دانشگاه و اخذ درجه لیسانس، چند سال در اداره بهداشت و بهداری مشهد کار کرد. در سال ۱۳۴۳ با به دست آوردن یک بورس دانشگاهی به کانادا رفت. او به مدت نه سال در کانادا در رشته تاریخ و مطالعات خاورمیانه مشغول به تحصیل بود و در همان خلال، دو سال را به تدریس زبان و ادب فارسی گذراند. پس از نیل به درجه دکتری در سال ۱۳۵۲، به مدت چهار سال در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی به عنوان استادیار به تدریس پرداخت. او در سال ۱۳۵۳ با زهرا افشار نژاد که در آن زمان در انگلستان تحصیل می‌کرد و اکنون عضو هیأت علمی بخش ریاضی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد است، ازدواج کرد. دکتر حائری در سال ۱۳۵۷ به ایران آمد و با عنوان دانشیار در گروه تاریخ دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی به تدریس تاریخ مشغول شد. او در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۷۲ در مشهد چشم از جهان فرو بست.

تکاپوهای پژوهشی او برای دانش تاریخ دستاوردهای ارزنده داشت و او توانست بخشی از یافته های پژوهشی خویش را در کتاب “نخستین رویاروئیهای اندیشه گران ایران با دو رویه تمدن بورژوازی غرب” عرضه نماید. در آن کتاب وی از سرشت دو رویه تمدن بورزوازی غرب، ناگزیری جهان واپس مانده از چالش با آن دو روسیه و ناتوانی اندیشه گران ایران در تشخیص این دورویگی سخن گفت و نشان داد که بیشتر آنان د رارائه رهنمودهایی که هم ایرانیان را به کسب دانش و فن موجود در غرب رهنمون گردد و هم همزمان و به گونه ای هم عرض با آن ایشان را متوجه رویه استعماری تمدن غرب و ضرورت ستیزه با درازدستی های غربیان سازد، ناکام ماندند.

دکتر حائری بر آن بود که به عنوان جلد دوم آن کتاب به بررسی مواضع اندیشه گران دیگر کشورهای اسلامی در برابر دو روسیه تمدن بوروژوازی بپردازد و برای نیل بدین مقصود به تلاشی بس گسترده دست یازید.

آموزه های درسی او در دانشگاه مشهد نشانگر آن است که در نخستین سالهای دهه شصت شمسی او نه تنها چارچوب طرح و بسیاری از موارد بحث و شواهد تاریخی را کامل کرده بود که حتی فصلی مبسوط ویژه بررسی نحوه رویارویی امپراتوری عثمانی با آن دو رویه نوشته بود. این فصل در مجله دانشکده ادبیات دانشگاه مشهد (شماره دوم، سال هجدهم، تابستان ۱۳۶۴) به چاپ رسید.

در ادامه این فصل را که در واقع خود میتواند به عنوان یک کتاب مستقل به شمار آید تقدیم خوانندگان پایگاه مطالعات عثمانی می‌کنیم:

Download (PDF, 2.88MB)

همچنین ببینید

۱۰ کتاب محبوب در جامعه عثمانی

پایگاه مطالعات عثمانی: در حالی که لیست “پرفروش ترین کتاب ها” که ما اغلب در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *